OLC Announces 2018 Election Results
The Ohio Library Council’s 2018 elections have concluded and the results have been certified by Andrew Mangels, Chair of the Nominations Committee. The OLC congratulates the following members who have been elected to serve three-year terms on the Board of Directors and those who have been elected to serve on Division Action Councils (terms begin January 2019):
MLIS DIRECTOR
Laura Lee Wilson, Huron County Community Library
LIBRARY TRUSTEE DIRECTOR
Mark Whitaker, Loudonville Public Library
AT-LARGE DIRECTOR
Aimee Fifarek, Public Library of Youngstown and Mahoning County
AT-LARGE DIRECTOR
Cheryl Kuonen, Mentor Public Library
AT-LARGE DIRECTOR
Jennifer Slone, Chillicothe and Ross County Public Library
OHIO COUNCILOR TO THE ALA
Meg Delaney, Toledo Lucas County Public Library
ADULT SERVICES DIVISION
Maggie Rose, Twinsburg Public Library
Scott Schrade, Akron-Summit Co. Public Library
CHILDREN’S SERVICES DIVISION
Annamarie Carlson, Westerville Public Library
Robin Gibson, Fairfield Co. District Library
CUSTOMER SERVICE & SUPPORT STAFF DIVISION
Sheryl Goble, Greene Co. Public Library
Amee Sword, Wornstaff Memorial Library
DIGITAL & MEDIA SERVICES DIVISION
John DeWees, Toledo Lucas Co. Public Library
Kristina Richey, Dayton Metro Library
HR & TRAINER DEVELOPMENT DIVISION
No Ballot
INFORMATION TECHNOLOGY DIVISION
John Guscott, Westlake Porter Public Library
Sam Lewis, Worthington Libraries
LIBRARY ACCOUNTING DIVISION
Nancy Roehrig, Defiance Public Library
MANAGEMENT & ADMINISTRATION DIVISION
Aimee Adams, Medina County District Library
Joe Zappitello, Harbor-Topky Public Library
MARKETING & PUBLIC RELATIONS DIVISION
Kayleigh Tschanen, Tiffin-Seneca Public Library
OUTREACH AND SPECIAL SERVICES DIVISION
Mary Breymaier, Ida Rupp Public Library
Andrea Legg, Tuscarawas County Public Library
REFERENCE & INFORMATION SERVICES DIVISION
Morgan Crumbacher, Greene Co. Public Library
Maggie Rose, Twinsburg Public Library
SMALL LIBRARIES DIVISION
Lisa Santucci, Tipp City Public Library
Doug Walsh, St. Clairsville Public Library
SPECIAL COLLECTIONS DIVISION
Justin Crawfis, Findlay-Hancock Co. Public Library
Marianne Kane, Greene Co. Public Library
TECHNICAL SERVICES DIVISION
Jill Baird, Mansfield/Richland Co. Public Library
Angela Irvine, Wright Memorial Library
TEEN SERVICES DIVISION
Sarah Deisler, Akron-Summit Co. Public Library
Steven Moser, Dayton Metro Library