OLC Announces 2021 Election Results
The Ohio Library Council’s 2021 elections have concluded and the results have been certified by Kacie Armstrong, Chair of the Nominations Committee. The OLC congratulates the following members who have been elected to serve three-year terms on the Board of Directors and those who have been elected to serve on Division Action Councils:
BOARD OF DIRECTORS
(Terms beginning January 2022)
MLIS DIRECTOR
Laura Lee Wilson, Huron County Community Library
LIBRARY TRUSTEE DIRECTOR
Richard Rubin, Cuyahoga Falls Library
AT-LARGE DIRECTOR
Aimee Fifarek, Public Library of Youngstown & Mahoning County
AT-LARGE DIRECTOR
Cheryl Kuonen, Mentor Public Library
AT-LARGE DIRECTOR
Jennifer Slone, Chillicothe & Ross County Public Library
ALA COUNCILOR
Nick Tepe, Athens County Public Libraries
DIVISION ACTION COUNCILS
(Terms beginning January 2022)
ADULT SERVICES DIVISION
- Liz Gibbons-Camp, Chillicothe & Ross County Public Library
- Brielle Maynor, MidPointe Library System
CHILDREN’S SERVICES DIVISION
- Allison Knight, MidPointe Library System, Liberty Branch
- Martie Yunker, Archbold Community Library
CUSTOMER SERVICE & SUPPORT STAFF DIVISION
- Grace Connolly, Mentor Public Library
DIGITAL & MEDIA SERVICES DIVISION
- Jessica Conley, Tuscarawas County Public Library
- Allison Howell, Mansfield/Richland County Public Library
HUMAN RESOURCES DIVISION
- Dave Hicks, Dayton Metro Library, Miamisburg Branch
INFORMATION TECHNOLOGY DIVISION
- John Guscott, Lorain Public Library, Columbia Station Branch
- Jeremy Hamman, Greene County Public Library
LIBRARY ACCOUNTING DIVISION
- Celeste Baker, Tiffin-Seneca Public Library
- Dylan Markins, Portsmouth Public Library
MANAGEMENT & ADMINISTRATION DIVISION
- Renee Hopper, Defiance Public Library
- Kate McCartney, Marysville Public Library
MARKETING & PUBLIC RELATIONS DIVISION
- Jonathan Harris, Portage County District Library
OUTREACH AND SPECIAL SERVICES DIVISION
- Linda Toohey, Dover Public Library
- Grace Walker, Pickerington Public Library
REFERENCE & INFORMATION SERVICES DIVISION
- Kathy Carnegis, Dayton Metro Library, Huber Heights Branch
- Krista Lackey, Greene County Public Library, Beavercreek Branch
SMALL LIBRARIES DIVISION
- Brock Hutchison, Louisville Public Library
- Amee Sword, Wornstaff Memorial Public Library
SPECIAL COLLECTIONS DIVISION
- Ron Davidson, Sandusky Library
- Olivia Wood, Ohio Genealogical Society
TECHNICAL SERVICES DIVISION
- Matilda Davis-Northrup, Upper Arlington Public Library
- Kristi White, Public Library of Mt. Vernon and Knox County
TEEN SERVICES DIVISION
- Sarah Granville, Barberton Public Library
- Christine Pyles, Euclid Public Library